Co dělat pro to, abyste jednou zvládli odchod ze sexbyznysu bez větších problémů

25.09.2023

Na našem webu už vyšlo několik článků pro sexuální pracovnice, které se vám snažily předat praktické tipy, jak o sebe pečovat a na co se zaměřit, abyste dokázali jednou bez větších problémů změnit profesi. 

Uvědomili jsme si, že byste ocenili všechny informace na jednom místě. V tomto článku tedy najdete vše o tom, co můžete pro sebe dělat už od samého začátku, abyste dokázali jednou změnit profesi. Všechno, co se dočtete na této stránce, můžete začít praktikovat vlastně už ten den, kdy poprvé vkročíte do erotického podniku.

Možná vám některé věci budou připadat hodně přímočaré, drsné, přitažené za vlasy. Možná budete mít pocit, že vás zbytečně strašíme, nebo že se chováme povýšeně. K tomu chceme jen říct, že tak to opravdu není. 

Veškeré informace v tomto článku pro vás sepsala sexuální pracovnice, zakladatelka našeho spolku, která má vysokoškolské vzdělání a několikaletou praxi v erotických podnicích. To, co se dočtete v tomto článku, nemá tedy být přehnaně drsné, děsivé ani povýšenecké. Je to prostě realita českého sexbyznysu pohledem sexuální pracovnice, která chce pomáhat svým kolegyním. 

Níže se dozvíte to, co vám neřeknou kuplíři ani majitelé podniku, dokonce ani některé organizace. Protože by byli sami proti sobě. Že se v článku některé informace opakují, to vůbec nevadí. Tím spíš se vám vryjí do paměti a to je dobře. Jak se tedy připravovat na změnu profese už od prvního dne?

1. TIPY OD BÝVALÉ SEXUÁLNÍ PRACOVNICE, JAK DOKÁZAT JEDNOU ZMĚNIT OBOR

Trénujte paměť

Dobrou paměť opravdu potřebujete k tomu, abyste si dokázali všechno promyslet a změnit profesi. Možná jste si taky všimli, že v erotických podnicích se kromě dětí řeší hlavně oblečení, kosmetika, drby a chlapi. To vám určitě nepřidá a zakrní vám mozek, pardon.

Jak s tím bojovat? Čtěte i literaturu faktu, nejen časopisy pro ženy. Čtěte cokoliv, co vás zajímá a co není červená knihovna. Dívejte se v televizi taky na dokumenty a zpravodajství. Třeba na dokumenty o přírodě nebo o historii. 

Zkuste si aspoň částečně zapamatovat, co jste se dozvěděli, a mluvte o tom se zákazníky. Tím trénujete paměť. Z praxe vím, že zákazníci víc respektují holky, které jsou i chytré, nejen dobré v posteli. Berou je víc vážně a méně se na nich dopouštějí násilí. Tak to vyzkoušejte. 

Inspirujte se od zákazníků

Sbírejte od zákazníků informace a pozorně poslouchejte, v čem všem se dá rozjet podnikání a po čem je poptávka. Když budete navíc cíleně trénovat paměť, v pravou chvíli se vám to vybaví a zjistíte, co byste chtěli dělat.

Pozor na drogy a přemíru alkoholu

Neberte drogy a snažte se nepít alkohol přes míru. Když berete drogy, opět vám to poškozuje mozek a bude pro vás těžší změnit profesi. Navíc vám okolí nevěří, že to zvládnete, a nebude vám tolik pomáhat. Není tak těžké odmítnout kokain nebo i jiné drogy, když si jdete za svým a máte cíl. Dočkáte se pak taky větší podpory lidí v okolí, když budete chtít změnit profesi. Řeknou si totiž, že má cenu vám pomáhat.

Splaťte své dluhy

Po změně profese budete mít možná menší příjmy a nezvládali byste splácet. Může být lepší vyřešit dluhy před odchodem ze sexbyznysu. Když si nebudete vědět rady, kontaktujte dluhovou poradnu. Spousta dluhových poraden je zdarma. Seznam dluhových poraden: https://mapaexekuci.cz/index.php/protidluhova-podpora/pro-verejnost/dluhove-poradny/.

Nežijte jen prací v sexbyznysu

Mějte jiné zájmy. Samoživitelkám hodně pomáhá to, že se musejí starat o děti a neřeší jen věci, které se týkají sexbyznysu. Tím si udržují kontakt s normálním světem a dostávají trošku jiné podněty zvenčí.

Jak na to, když děti nemáte? Najděte si druhou práci aspoň na pár hodin. Stačí se třeba domluvit v nějaké charitě a chodit tam na dvě tři hodiny týdně. I já sama s tím mám zkušenost. A můžu říct, že mít ještě jinou práci je hodně důležité.

Někdo vás tam totiž pochválí taky za něco jiného než za výkon v posteli. Ale hlavně vás to nutí víc používat hlavu a odvést nějakou práci. Díky tomu nezakrníte až tolik a budete mít větší sebevědomí. To jsou dvě důležité věci pro to, abyste dokázali jednou změnit profesi.

K tomu ještě navíc získáte praxi a nebude vám hrozit černá díra v životopisu, kterou byste třeba neuměli vysvětlit. Takže jděte do toho. Můžete pracovat jako dobrovolnice i pro náš spolek. Stačí se nám ozvat: https://www.spolekproochranuzen.cz/kontakt/.

Zjistěte, kde utrácíte zbytečně

Promyslete si, na čem můžete ušetřit, abyste vyšli finančně, když odejdete ze sexbyznysu. Možná zjistíte, že můžete bydlet v levnější lokalitě, že si můžete vařit doma a že pak už nebudete potřebovat pravidelné solárko. Sepište si všechny možnosti, jak můžete snížit své životní náklady.

Kolegyním ani majiteli podniku o tom nic neříkejte

Nemluvte s kolegyněmi ani s vedením podniku o tom, že chcete změnit profesi. Nejspíš vás budou shazovat a říkat vám, že to nezvládnete. Majitel podniku na vás chce prostě dál vydělávat a nechce, abyste odešla. Kolegyně vám to možná nepřejí, takže by vaši snahu mohly bojkotovat a srážet vám nenápadně sebevědomí. Jasně, že to chcete někomu říct. Ale v práci o tom raději nemluvte.

Začněte se oblékat decentně

Dávejte si pozor na příliš vyzývavé oblečení. Ze zkušenosti můžu říct, že nejenom na pracovních pohovorech vás budou víc respektovat, když se nebudete oblékat až moc vyzývavě. Je na vás, jestli chcete být nenápadná, nebo chcete být za elegantní dámu.

Změna stylu, jak se oblékáte mimo erotický podnik, je první velký krok k odchodu ze sexbyznysu. Ostatní lidé vás prostě budou vnímat jinak. Budete mít větší respekt a důvěru okolí, než v minisukni a v tričku s hlubokým výstřihem.

Ale pozor, zažila jsem několik kamarádek, které po letech v sexbyznysu nedokázaly posoudit, která sukně už je "moc". Mohli byste v tom tápat? Spoustu rad najdete na internetu: https://www.spongr.cz/blog/dress-code-znate-druhy-kodexu-oblekani/.

Využijte exitové programy

Máte obavy, že nejste tak silná osobnost, abyste zvládli sami pracovní pohovor a změnu profese? Využijte naše exitové programy: https://www.spolekproochranuzen.cz/exitove-programy/. Poradíme vám třeba i s tím, jak vysvětlit, co jste dělali posledních několik let.

Využijte instruktážní videa a články o tom, jak uspět u pohovorů

Chcete to zvládnout sami? Na internetu je spousta návodů, jak hledat práci a uspět na pracovním pohovoru. Například tady:

jak zvládnout odchod ze sexbyznysu bez cizí pomoci

https://www.spolekproochranuzen.cz/l/jak-zvladnout-odchod-ze-sexbyznysu-skoro-sama/

jak hledat práci

https://www.youtube.com/watch?v=pQpH4u1-CQU

jak uspět u pohovoru

https://www.youtube.com/watch?v=S4sUMzkqv5M

nejčastější otázky na pohovorech

https://www.inwork.cz/clanky/rady-a-tipy/283-13-nejcastejsich-otazek-na-pohovorech-a-nejlepsi-odpovedi-na-ne/

jak se připravit na pohovor

https://www.jobs.cz/poradna/rady/rady-pro-uchazece/priprava-na-pohovor/

první pracovní pohovor

https://www.idnes.cz/finance/prace-a-podnikani/deset-rad-jak-uspet-pri-prvnim-pracovnim-pohovoru.A100826_1439360_zamestnani_bab

2. JAK ZVLÁDNOUT ODCHOD ZE SEXBYZNYSU VE ZTÍŽENÝCH PODMÍNKÁCH, KDYŽ PŘIJDE INFLACE A EKONOMICKÁ KRIZE

Z praxe víme, že spousta sexuálních pracovnic chce začít spíš podnikat v jiném oboru, než se nechat zaměstnat. Nechtějí odpovídat na nepříjemné otázky zaměstnavatelů a muset někomu dokazovat, jestli zvládnou dělat i jinou práci.

Když si založíte vlastní firmu v jiném oboru, tohle všechno odpadá. Potřebujete jen dobrý nápad, strategii, zvládnout všechnu tu administrativu a přesvědčit zákazníky, že něco umíte.

V době ekonomické krize se ale spousta sexuálních pracovnic potýká s komplikacemi, které jim brání v rozjezdu vlastního podnikání, nebo je v tom brzdí. Trápí je stejné problémy, jako jiné podnikatele v době krize, třeba nedostatek peněz do začátku.

Jak neztratit motivaci, dokázat změnit obor a rozjet podnikání v jiném oboru navzdory ekonomické krizi? Sexuální pracovnice pro vás sepsala pár rad, které se můžou hodit nejen teď, ale i během dalších ekonomických krizí, které zákonitě přijdou v příštích letech. Pravidelně se totiž střídají období ekonomického růstu a krize. Následující rady tedy můžou pomoct jak vám, tak i těm, co přijdou po vás.

Máte ve svém okolí někoho, kdo vás v tom podpoří? Požádejte ho o radu, pomoc, psychickou podporu. 

Máte ve svém okolí někoho, o kom tušíte, že vás v tom brzdí, nepodporuje vás a sráží vám sebevědomí? Požádejte ho, aby změnil své chování. Můžete s ním i přerušit kontakty. Když je to ve vašem zájmu, věřte, že to stojí za to. Někdy je to první krok k tomu, abyste dokázali změnit profesi.

Je normální si myslet, že v době zdražování je pro vás výhodnější vydělávat trochu víc peněz v sexbyznysu než méně v jiném oboru. Nejste špatné jen proto, že to takhle vidíte. Na druhou stranu je ale dobré myslet na to, že se zhoršující se ekonomickou situací bude ten rozdíl menší a menší. Protože zákazníci budou dál chudnout. Může pak klesat poptávka po sexuálních službách a některé jiné obory pro vás můžou být výhodnější.

Neberte drogy (myslíme tím i kokain, pervitin a marihuanu) a nepijte alkohol přes míru. Bude vám to víc myslet a bude pro vás jednodušší vymyslet strategii, jak změnit profesi. Okolí vám taky bude víc pomáhat ve vaší snaze. Těm sexuálním pracovnicím, které berou drogy (i příležitostně) okolí nevěří, že zvládnou změnit profesi. A tolik jim v tom nepomáhají. To je bohužel fakt. Je to těžké, ale jde s tím něco dělat. Zkuste na to myslet.

Udržujte se v dobré fyzické kondici. Snažte se jíst zdravě, sportujte, a jak jsme už zmínili, snažte se vyhýbat drogám včetně kokainu, pervitinu nebo marihuany. To všechno zvýší vaši odolnost vůči stresu. Lépe zvládnete změnu profese a s tím spojený stres. Ano, bez drog budete odolnější a v lepší kondici. Je potřeba se podívat pravdě do tváře.

Najděte své silné stránky. To, v čem jste dobré. Klidně si napište seznam těch věcí (třeba že umíte dobře komunikovat s lidmi). A myslete na to, že díky svým silným stránkám to určitě zvládnete.

Zkuste si vzpomenout, kdy v minulosti jste zvládli opravdu těžkou situaci. Třeba překonat nějakou velkou překážku. Když jste zvládli tohle, zvládnete taky změnit profesi i přes všechny překážky a problémy.

Když se vám nedaří a řešíte různé problémy při změně profese, myslete na to, proč to všechno děláte. Jaký k tomu máte důvod a motivaci. Myslete na váš "důvod" vždy, když budete mít chuť to vzdát - jaký to má smysl a proč to všechno dělám. To vám pomůže vytrvat navzdory všem komplikacím a problémům.

Může vám pomoct i víra a náboženství (pocit, že na to nejste sami a že to má vyšší smysl). Ale rozhodně to není podmínka. Úplně stačí se soustředit na cíl. Vědět, jaký mám důvod ke změně profese. A uvědomit si to, jakmile propadáte skepsi a ztrácíte motivaci.

Čtěte, sledujte zpravodajství a vývoj ekonomiky. Mluvte se zákazníky, kteří během ekonomické krize úspěšně podnikají. Snažte se dozvědět co nejvíc informací, jak v takových podmínkách podnikat. Sbírejte informace a inspirujte se od nich. Spousta z nich vám ochotně poradí, protože ocení, že jste chytré a pracujete na sobě.

Máte strach, že to nezvládnete bez pomoci vašeho partnera, ale ten se na vás dopouští psychického nebo fyzického násilí? Zvažte, jestli to bez něj opravdu nezvládnete. Je to určitě vaše svobodná volba, zůstat ve vztahu s takovým partnerem. Ale i pro vás existuje několik dalších možností, jak změnit profesi. Nezvládnete to sami? Kontaktujte některou organizaci ve vaší zemi, která pomáhá týraným ženám nebo sexuálním pracovnicím.

3. JAK "NEZBLBNOUT" PO LETECH V SEXBYZNYSU A PEČOVAT O SVÉ ZDRAVÍ

Když si představíte sami sebe před několika lety a teď, možná zjistíte, že po nějaké době práce v sexbyznysu se vám zhoršila paměť, myšlení, nebo že máte problém si zorganizovat práci mimo sexbyznys, plánovat a zvládnout všechny úkoly jeden po druhém. A nebo taky nezjistíte. Protože tyhle změny na našem mozku se často dějí pomalu, plíživě a nemusíme si jich vůbec všimnout.

"Trochu" zastaralé názory tvrdí, že sexuálním pracovnicím se zhoršuje paměť proto, že už předtím nebyly moc chytré. Jenže tento názor nám připadá opravdu zastaralý v době, kdy většina sexuálních pracovnic v ČR má středoškolské nebo vysokoškolské vzdělání. Kdyby to byla pravda, že nebyly moc chytré už na začátku, tak co by to vypovídalo o českých školách?

My si myslíme, že to má jiný důvod. Jako třeba nedostatek spánku a nekvalitní spánek, dlouhodobý stres, kterého zažíváte v sexbyznysu víc než dost, málo podnětné pracovní prostředí ve většině erotických podniků a bohužel alkohol a drogy. Jak s tím můžete bojovat a dokázat jednou bez větších problémů změnit profesi?

O tom už tu byla řeč několikrát. Opravdu zkuste odolat tlaku zákazníků, kamarádů nebo třeba kolegyní. A neberte drogy, včetně kokainu, pervitinu nebo marihuany. Kromě chvilkové úlevy od stresu vám nepřinesou nic dobrého a můžou vám poškodit mozek natolik, že pro vás bude mnohem těžší jednou změnit profesi.  

Zákazníků, kteří ve velkém "spadli do drog", byli úplně marní a měli v hlavě prázdno, jsem nepotkala zrovna málo. Zkuste slušně odmítnout kolegyni nebo zákazníka, kteří vám nabízejí drogy. Uvidíte, že není až tak těžké je odmítnout. Většina lidí bude respektovat, že odmítnete. A  když to respektovat nebudou, jsou hloupí oni, ne vy.

Udržet váš mozek v kondici vám pomůže mimo jiné strava bohatá na vitamín B a(nebo) nenasycené mastné kyseliny.

Výhoda je, že spousta dobrých věcí obsahuje právě vitamín B nebo nenasycené mastné kyseliny. Pokud se chcete starat o svůj mozek, mít dobrou paměť a dokázat jednou odejít ze sexbyznysu, můžete jíst například tyto potraviny s vysokým obsahem vitamínu B:

 • luštěniny

 • játra, maso, drůbeží maso, ryby, mléčné výrobky a mléko

 • zelené saláty, kapusta, špenát, květák, mrkev

 • cibule, brambory, rajčata, okurky

 • ořechy, kokos, neloupané mandle
 • ovesné vločky, celozrnné obilniny

 • kvasnice - droždí
 • švestky, hroznové víno

 • pomeranče a citrony, banány

 • vláknina

 • chléb

A můžete si dát i tyto potraviny s obsahem nenasycených mastných kyselin:

 • tučné mořské ryby (makrela, losos, tuňák, sleď, sardinky)
 • rostlinné oleje (např. slunečnicový, řepkový nebo dýňový)
 • semínka (slunečnicová, dýňová, konopná, lněná, mák)
 • vlašské ořechy

Hodně vám taky pomůže trénování paměti.

 • Mluvte se zákazníky o jejich práci a koníčcích. To, co se od nich dozvíte, můžete využít v hovoru s dalším zákazníkem, při startu vlastního podnikání a obecně při změně profese. Zároveň tím trénujete paměť.
 • Namísto červené knihovny a bulvárních časopisů čtěte co nejčastěji literaturu faktu, časopisy a noviny. Zkuste si toho zapamatovat co nejvíc a mluvit o tom s kolegyněmi, případně se zákazníky. Ti ocení, že máte něco v hlavě, a budou se k vám chovat líp. Budou vás víc respektovat. To máme vyzkoušené.
 • Namísto nenáročných televizních seriálů sledujte co nejčastěji zprávy a dokumenty. Snažte se zapamatovat si co nejvíc informací a mluvte o nich se zákazníky.
 • Vyhýbejte se zvýšené konzumaci alkoholu a jakékoliv konzumaci drog. To vám totiž poškozuje mozek, opět vám to zhoršuje paměť a myšlení. Špatné pocity ze střídání sexuálních partnerů řešte raději stravou bohatou na nenasycené mastné kyseliny, stravou bohatou na vitamín B, nebo třeba sportem, ne konzumací alkoholu a drog.
 • Když pracujete v erotice, mějte i jiné zájmy, které vám pomůžou nezakrnět. Věnujte se svým dětem, případně koníčkům nebo dobrovolnickým aktivitám. Na první pohled může vypadat jako nesmysl, že byste si měla najít dobrovolnickou práci například na tři hodiny týdně v nějaké charitě.
 • Jenže to má spoustu výhod. Donutí vás to ráno vstávat v určitou dobu, přijít včas do práce, odvést nějakou práci, používat hlavu a zároveň si to můžete napsat do životopisu. To pro vás bude velká výhoda, když budete chtít jednou změnit profesi.
 • Několik sexuálních pracovnic s námi spolupracuje formou dobrovolnictví. A hodně si chválí, že mají nějaké povinnosti. Není jedno, jestli vstanou v osm ráno, nebo až odpoledne. Musejí pro nás udělal práci, kterou slíbily, a pracují na sobě. To je hodně důležité pro to, abyste dokázaly jednou změnit profesi.

Chtěli byste si přečíst pár ještě drsnějších věcí o tom, co se nejspíš děje s vaším mozkem během práce v sexbyznysu? A nebo chcete jen vědět, co proti tomu děláme my? Další informace najdete na webu: https://www.spolekproochranuzen.cz/l/co-zatim-vime-o-psychickych-dopadech-prostituce-na-zeny-a-co-nas-teprve-ceka/.

4. ZDROJE

Karel Paulík: Psychologie lidské odolnosti (2010)

Viktor E. Frankl: A přesto říci životu ano (2018)

Viktor E. Frankl: Psychoterapie pro laiky (1998)

https://www.spolekproochranuzen.cz/l/tipy-od-byvale-sexualni-pracovnice-jak-zmenit-profesi-a-odejit-ze-sexbyznysu/

https://www.spolekproochranuzen.cz/l/jak-neztratit-motivaci-a-dokazat-zmenit-profesi-behem-ekonomicke-krize/