Exitové programy
Spolek pro ochranu žen se začal formovat přímo na erotickém privátě na Praze 4 v roce 2015. Velká část sexuálních pracovnic v ČR s námi buď spolupracuje na bázi dobrovolnictví, nebo nás informuje o aktuálních problémech v oboru. Díky tomu určují, čím se budeme zabývat a co budeme prosazovat. A proto taky víme, čím si prochází většina sexuálních pracovnic během své kariéry.
Většina začínajících sexuálních pracovnic jsou české občanky v sociální nouzi, které nevědí, jak vyřešit své finanční problémy. Prostituci volí jako poslední možnost, když jim hrozí například ztráta bydlení nebo nemají dost peněz na jídlo pro své děti.
Když žena přijde jako nová tvář do erotického podniku, vydělá si hodně peněz. Proto si každá sexuální pracovnice projde něčím, čemu my říkáme neformálně "hurá fáze". V pohodě zaplatí nájem, má dost peněz na jídlo pro sebe a pro děti.
Je to normální a projde si tím úplně každá sexuální pracovnice. Ty, které vám po letech odpřísáhnou, že takové nikdy nebyly a vždy byly rozumné, vám nejspíš jenom neříkají pravdu. A nechtějí to přiznat. Přitom na tom není nic špatného. Prostě najednou nemusejí přemýšlet, jestli nakoupí jídlo nebo zaplatí nájem.
Dětem můžou koupit prakticky všechno, na co si ukážou. Dětem ani většinou nehrozí šikana ve škole, protože jsou hezky oblečené a nemají problém jet třeba na hory. Tyto ženy mají pocit, že situaci zvládly, že všechno je bezva a že tohle je práce přesně pro ně. Může to trvat dva roky, pět let, nebo třeba deset. Pak se to změní.
Ve druhé fázi si většina sexuálních pracovnic uvědomí, že měly svou finanční situaci řešit jinak. Jenže už si nevěří, nemají praxi v jiném oboru. Svoji původní profesi už dávno zapomněly, třeba práci zdravotní sestřičky nebo učitelky. Navíc už vydělávají o dost méně než na začátku kariéry a často mají špatnou zkušenost s násilím ze strany zákazníků. Ale myslí si, že nezvládnou změnit profesi. A zůstávají v prostituci, i když už je to netěší.
Od roku 2020 jsme proto nabízeli sexuálním pracovnicím dva exitové programy, a to pro ty, které se chtějí nechat zaměstnat v jiném oboru (třeba v restauraci), a pro ty, které chtějí začít podnikat v jiném oboru. Od února 2023 nabízíme jeden jediný, ale mnohem větší "exitový program", který zahrnuje celou Českou republiku.
Generální ředitelství Úřadu práce ČR rozšířilo stávající poradenství pro změnu povolání, které v ČR funguje už dlouhé roky. S touto myšlenkou jsme přišli právě my jako Spolek pro ochranu žen. V současnosti je poradenství určeno také pro cílovou skupinu stárnoucích sexuálních pracovnic.
Kterákoliv stárnoucí sexuální pracovnice, která chce změnit profesi, se může obrátit na nejbližší pobočku úřadu práce. Pracovníci, kteří poskytují obecně poradenství pro změnu povolání, dostali všechny potřebné informace o této cílové skupině. Kterákoliv sexuální pracovnice v České republice tak může změnit profesi, pokud chce.
Jako Spolek pro ochranu žen aktivně oslovujeme stárnoucí sexuální pracovnice a informujeme je o tom, na kterou nejbližší pobočku úřadu práce se mohou obrátit. Tímto poradenstvím pro všechny stárnoucí sexuální pracovnice jsme jako Česká republika potvrdili, že skutečně patříme na Západ.
Sexuální pracovnice oslovujeme aktivně během celého roku a nabízíme jim tuto možnost. Zaměřujeme se na ty, které už se nejspíš nacházejí ve druhé fázi svojí kariéry. Rady, jak zvládnout změnu profese: https://www.spolekproochranuzen.cz/l/jak-zvladnout-odchod-ze-sexbyznysu-skoro-sama/.
Mezinárodní exitový program Spolku pro ochranu žen
Jednoho dne jsme si uvědomili, že nemusíme pomáhat se změnou profese "jen" sexuálním pracovnicím v České republice. Na celém světě je odhadem 40 milionů sexuálních pracovnic, kterým můžeme pomáhat prostřednictvím jiných neziskových organizací.
Proto poskytujeme neziskovým organizacím po celém světě náš návod pro sexuální pracovnice, jak nezakrnět, pracovat na sobě a dokázat jednou změnit profesi. Na mezinárodní exitový program také nebereme žádné dotace z ČR ani z EU. Věnujeme se těmto aktivitám prostě proto, že je považujeme za správné.
Nediskriminujeme ani ty neziskové organizace, které na rozdíl od nás nijak aktivně nebojují proti sociálně motivované prostituci, a pomáháme všem bez rozdílu. Podpořili jsme celkem 267 organizací na pěti kontinentech, včetně například Afriky, Asie nebo jižní Ameriky. A pokračujeme dál.
Informujeme neziskové organizace po celém světě o českém systému pomoci stárnoucím sexuálním pracovnicím při změně profese. Inspirujeme například neziskové organizace v Africe a v Asii, které pomáhají sexuálním pracovnicím a mohly by mít zájem vytvořit podobný systém pomoci. Chceme, aby také stárnoucí sexuální pracovnice ve světě měly lepší podmínky pro změnu profese.
Všechny naše materiály jsou k dispozici sexuálním pracovnicím v České republice, o které nám jde především. Najdete je na našem webu: https://www.spolekproochranuzen.cz/l/jak-neztratit-motivaci-a-dokazat-zmenit-profesi-behem-ekonomicke-krize/.
Nabízíme vám k nahlédnutí také informační materiál pro úřady práce, který sklidil spoustu chvály například od pana Zdeňka Škromacha.