Tipy od bývalé sexuální pracovnice, jak změnit profesi a odejít ze sexbyznysu

04.11.2022


Vážené kolegyně,

mám za sebou sedm let na erotickém privátě a už dva roky podnikám v jiném oboru. Od roku 2018 pomáhám ve Spolku pro ochranu žen jako dobrovolnice. A kolegyně ze spolku mě požádaly, abych pro vás sepsala tipy, jak dokázat jednou změnit profesi. Tak tady jsou.

1. Trénujte paměť.

Dobrou paměť opravdu potřebujete k tomu, abyste si dokázali všechno promyslet a změnit profesi. Možná jste si taky všimli, že v erotických podnicích se kromě dětí řeší hlavně oblečení, kosmetika, drby a chlapi. To vám určitě nepřidá a zakrní vám mozek, sorryjako.

Jak s tím bojovat? Čtěte i literaturu faktu, nejen časopisy pro ženy. Čtěte cokoliv, co vás zajímá a co není červená knihovna. Dívejte se v televizi taky na dokumenty a zpravodajství. Třeba na dokumenty o přírodě nebo o historii. Zkuste si aspoň částečně zapamatovat, co jste se dozvěděli, a mluvte o tom se zákazníky. Tím trénujete paměť. 

Z praxe vím, že zákazníci víc respektují holky, které jsou i chytré, nejen dobré v posteli. Berou je víc vážně a méně se na nich dopouštějí násilí. Tak to vyzkoušejte. Ještě víc tipů, jak trénovat paměť, najdete na webu: https://www.spolekproochranuzen.cz/l/jak-trenovat-pamet-a-dokazat-jednou-zmenit-profesi/

2. Inspirujte se od zákazníků.

Sbírejte od zákazníků informace a pozorně poslouchejte, v čem všem se dá rozjet podnikání a po čem je poptávka.  Když budete navíc cíleně trénovat paměť, v pravou chvíli se vám to vybaví a zjistíte, co byste chtěli dělat.

3. Pozor na drogy a přemíru alkoholu.

Neberte drogy a snažte se nepít alkohol přes míru. Když berete drogy, opět vám to poškozuje mozek a bude pro vás těžší změnit profesi. Navíc vám okolí nevěří, že to zvládnete, a nebude vám tolik pomáhat. Není tak těžké odmítnout kokain nebo i jiné drogy, když si jdete za svým a máte cíl. Dočkáte se pak taky větší podpory lidí v okolí, když budete chtít změnit profesi. Řeknou si totiž, že má cenu vám pomáhat.

4. Splaťte své dluhy.

Po změně profese budete mít možná menší příjmy a nezvládali byste splácet. Může být lepší vyřešit dluhy před odchodem ze sexbyznysu. Když si nebudete vědět rady, kontaktujte dluhovou poradnu. Spousta dluhových poraden je zdarma. Seznam dluhových poraden: https://mapaexekuci.cz/index.php/protidluhova-podpora/pro-verejnost/dluhove-poradny/

5. Nežijte jen prací v sexbyznysu.

Mějte jiné zájmy. Samoživitelkám hodně pomáhá to, že se musejí starat o děti a neřeší jen věci, které se týkají sexbyznysu. Tím si udržují kontakt s normálním světem a dostávají trošku jiné podněty zvenčí.

Jak na to, když děti nemáte? Najděte si druhou práci aspoň na pár hodin. Stačí se třeba domluvit v nějaké charitě a chodit tam na dvě tři hodiny týdně. I já sama s tím mám zkušenost. A můžu říct, že mít ještě jinou práci je hodně důležité. 

Někdo vás tam totiž pochválí taky za něco jiného než za výkon v posteli. Ale hlavně vás to nutí víc používat hlavu a odvést nějakou práci. Díky tomu nezakrníte až tolik a budete mít větší sebevědomí. To jsou dvě důležité věci pro to, abyste dokázali jednou změnit profesi. 

K tomu ještě navíc získáte praxi a nebude vám hrozit černá díra v životopisu, kterou byste třeba neuměli vysvětlit. Takže jděte do toho. Můžete pracovat jako dobrovolnice i pro náš spolek. Stačí se nám ozvat: https://www.spolekproochranuzen.cz/kontakt/.

6. Zjistěte, kde utrácíte zbytečně.

Promyslete si, na čem můžete ušetřit, abyste vyšli finančně, když odejdete ze sexbyznysu. Možná zjistíte, že můžete bydlet v levnější lokalitě, že si můžete vařit doma a že pak už nebudete potřebovat pravidelné solárko. Sepište si všechny možnosti, jak můžete snížit své životní náklady.

7. Kolegyním ani majiteli podniku o tom nic neříkejte.

Nemluvte s kolegyněmi ani s vedením podniku o tom, že chcete změnit profesi. Nejspíš vás budou shazovat a říkat vám, že to nezvládnete. Majitel podniku na vás chce prostě dál vydělávat a nechce, abyste odešla. Kolegyně vám to možná nepřejí, takže by vaši snahu mohly bojkotovat a srážet vám nenápadně sebevědomí. Jasně, že to chcete někomu říct. Ale v práci o tom raději nemluvte.

8. Začněte se oblékat decentně.

Dávejte si pozor na příliš vyzývavé oblečení. Ze zkušenosti můžu říct, že nejenom na pracovních pohovorech vás budou víc respektovat, když se nebudete oblékat až moc vyzývavě. Je na vás, jestli chcete být nenápadná, nebo chcete být za elegantní dámu. 

Změna stylu, jak se oblékáte mimo erotický podnik, je první velký krok k odchodu ze sexbyznysu. Ostatní lidé vás prostě budou vnímat jinak. Budete mít větší respekt a důvěru okolí, než v minisukni a v tričku s hlubokým výstřihem. 

Ale pozor, zažila jsem několik kamarádek, které po letech v sexbyznysu nedokázaly posoudit, která sukně už je "moc". Mohli byste v tom tápat? Spoustu rad najdete na internetu: https://www.spongr.cz/blog/dress-code-znate-druhy-kodexu-oblekani/

9. Využijte exitové programy.

Máte obavy, že nejste tak silná osobnost, abyste zvládli samy pracovní pohovor a změnu profese? Využijte naše exitové programy: https://www.spolekproochranuzen.cz/exitove-programy/ . Poradíme vám třeba i s tím, jak vysvětlit, co jste dělali posledních několik let. 

10. Využijte instruktážní videa a články o tom, jak uspět u pohovorů.

Chcete to zvládnout sami? Na internetu je spousta návodů, jak hledat práci a uspět na pracovním pohovoru. Například tady: 

jak hledat práci

https://www.youtube.com/watch?v=pQpH4u1-CQU

jak uspět u pohovoru

https://www.youtube.com/watch?v=S4sUMzkqv5M

nejčastější otázky na pohovorech

https://www.inwork.cz/clanky/rady-a-tipy/283-13-nejcastejsich-otazek-na-pohovorech-a-nejlepsi-odpovedi-na-ne/

jak se připravit na pohovor

https://www.jobs.cz/poradna/rady/rady-pro-uchazece/priprava-na-pohovor/

první pracovní pohovor

https://www.idnes.cz/finance/prace-a-podnikani/deset-rad-jak-uspet-pri-prvnim-pracovnim-pohovoru.A100826_1439360_zamestnani_bab

A nevzdávejte to ani v dobách ekonomické krize, když je mnohem těžší změnit profesi:

https://www.spolekproochranuzen.cz/l/jak-neztratit-motivaci-a-dokazat-zmenit-profesi-behem-ekonomicke-krize/