Pomáháme komunitě sexuálních pracovnic překonat zdražování. Protože to je náš úkol.

21.10.2022

Všichni s obavami sledujeme zdražování potravin, energií, ale i nájmů a všeho ostatního. Náš spolek byl původně založen přímo v erotickém podniku. Sexuální pracovnice s námi i nadále spolupracují formou dobrovolnictví. Určují, čím se budeme zabývat a co budeme prosazovat. A také je naším úkolem hájit jejich zájmy, například jim pomáhat zvládat zdražování, rostoucí životní náklady a úbytek zákazníků z důvodu klesající reálné mzdy v ČR.

Občas se setkáváme s názorem, že řada jiných profesních skupin takové zastání nemá a že to není fér. To je naprostá pravda a fér to určitě není. Na druhou stranu je potřeba říct, že my jsme spolek, který má hájit zájmy sexuálních pracovnic a také to dělá. Nezbývá, než aby i jiné profesní skupiny žádaly své zástupce, ať také hájí jejich zájmy. 

Byli jsme požádáni, abychom sepsali a zveřejnili všechny naše aktivity za poslední rok proti dopadu zdražování na sexuální pracovnice. Také už jsme uvažovali o tom, že by bylo dobře je pro vás shrnout. Tak tady jsou:

 • Pravidelně informujeme sexuální pracovnice, jak správně zacházet s penězi, jak neutrácet bezhlavě a jak ušetřit například za jídlo.
 • V rámci kampaně na sociálních sítích pomáháme sexuálním pracovnicím rozpoznat partnera manipulátora, který by je mohl začít finančně využívat.
 • Informujeme sexuální pracovnice i jejich zákazníky o tom, že nechat se vědomě živit sexuální pracovnicí je trestný čin a že je možnost obrany. V tom nám velmi pomohl pan ministr Blažek. Zákazníky sexuálních pracovnic informujeme proto, že řada z nich má se sexuálními pracovnicemi přátelské vztahy a mohou být těmi, kdo je také upozorní na možnost obrany. 
 • O tom, že se jedná o trestný čin, se mezi sexuálními pracovnicemi před naším zásahem prakticky vůbec nevědělo a nemluvilo. Zřejmě nebylo v zájmu nejen jejich partnerů, ale i některých kuplířů, aby o tom věděly. V současnosti už máme zpětnou vazbu, že tato naše aktivita jim pomohla zvládat zdražování. Mnohé teď mají i desítky tisíc korun měsíčně "navíc", což už je opravdu znát:  https://www.bezpasaka.cz/blog/necha-se-partner-zivit-vasi-praci-v-sexbyznysu-je-to-trestny-cin-pomuzeme-vam-se-branit.
 • Sdělujeme sexuálním pracovnicím názor nejen odborné veřejnosti, že do budoucna pro ně není dobré snižovat ceny služeb, aby byly více konkurenceschopné. Jejich životní náklady totiž na druhé straně neustále rostou, takže by reálně měly nižší příjmy. V tomto názoru nás neformálně podpořil i pan Miroslav Kalousek. Více informací najdete na webu: https://www.spolekproochranuzen.cz/l/opravdu-ted-musite-jit-s-cenou-dolu-tohle-vam-radi-vasi-zakaznici/
 • Průběžně komunikujeme s vládou ČR, vedeme věcnou a slušnou diskusi. Tlumočíme například náš pohled na růst cen potravin a energií a jak bychom ho měli podle nás řešit. Od samého začátku například prosazujeme zastropování cen. Vláda oceňuje náš způsob komunikace a chce znát naše názory i tehdy, když jsou rozdílné.
 • Předáváme panu ministrovi Jurečkovi a Generálnímu ředitelství ÚP informace o dílčích problémech s vyplácením sociálních dávek. Vždy se zajímáme o to, zda se konkrétní problémy řeší. Celkovou ekonomickou situaci v ČR chceme řešit zejména proto, že zdražování snižuje reálnou mzdu zákazníků sexuálních pracovnic a ty vydělávají méně.
 • Zareagovali jsme na analýzu z doby před zastropováním cen energií, která říkala, že do tří až šesti měsíců nebudou mít zákazníci peníze na služby a touto profesí už nebude možné se uživit. Proto jsme vypracovali krizové plány. Doufáme, že po zastropování cen energií už krizové plány nebudou potřeba. Ale máme je k dispozici pro případ nouze. Více informací o nich: https://www.spolekproochranuzen.cz/l/mame-pripraveny-krizove-plany-pro-pripad-vazne-ekonomicke-krize/.
 • Navrhli jsme naše vlastní řešení sporů o výši mezd mezi MPSV a úřady práce, a to tak, aby výsledek prospěl všem občanům ČR. Konkrétně jsme navrhli oběma stranám, aby se zvýšily mzdy zaměstnanců úřadu práce.
 • Ale aby těmto zaměstnancům hrozilo odebrání odměn, pokud v rozporu s předpisy odmítnou přijmout žádost o sociální dávky. Myslíme si, že s tímto řešením by souhlasila většina veřejnosti. Ukázal to i náš rychlý průzkum na sociálních sítích.
 • Informovali jsme naprostou většinu erotických podniků v ČR o tom, jak ušetřit za energie, vodu a plyn: https://www.spolekproochranuzen.cz/l/zverejnili-jsme-tipy-nejen-pro-eroticke-privaty-jak-usetrit-za-energie-a-za-vodu/. Tyto informace předáváme také široké veřejnosti prostřednictvím sociálních sítí. Stačí sledovat #ucetzaenergie.
 • Reagujeme na zprávy z médií o tom, že úřady práce jsou zahlcené a že vyřízení dávek hmotné nouze může trvat i tři měsíce. Naše krizové plány počítají s tím, že úřady práce budou fungovat. Proto jsme oslovili úřady práce s nabídkou pomoci.  V nejbližších dnech se dozvíme, s čím konkrétně můžeme pomoct.

A rozhodně ještě nekončíme. Pomáháme komunitě sexuálních pracovnic zvládat zdražování. Navrhujeme průběžně konkrétní řešení, jak zvýšit reálnou mzdu nejen zákazníků sexuálních pracovnic. To je přesně náš úkol jako spolku původně založeného sexuální pracovnicí přímo v erotickém podniku.