Opravdu se v sexbyznysu hloupne? Proč se to nejspíš děje a co s tím

25.03.2024

Je pravda, že všechny sexuální pracovnice jsou hloupé, nevzdělané a většina z nich má jen základní vzdělání? Z naší znalosti prostředí i z průzkumů různých organizaci vyplývá, že konkrétně v ČR převažují mezi sexuálními pracovnicemi zhruba ze dvou třetin středoškolačky (vyučené i s maturitou), přibývá vysokoškolaček z hůře placených procesí a jen menšina nemá jiné než základní vzdělání.

Proč se tedy pořád traduje, že většina sexuálních pracovnic je hloupá a maximálně vyučená? To přesně nevíme. Možná to tak bylo v minulosti a povědomí o tom, jak se to změnilo, se šíří jen pomalu. Přitom větší podíl sexuálních pracovnic se základním vzděláním je už několik let jen u těch pracujících na ulici.

Proč v ČR mezi sexuálními pracovnicemi převažují středoškolačky? To už je na delší debatu. My si myslíme, že to souvisí i s nedostatečnou výukou finanční gramotnosti na středních školách. To se snažíme měnit. No a proč někomu můžou sexuální pracovnice připadat hloupé? Odpověď může být jednodušší, než se zdá. 

V sexbyznysu se setkávají hned s několika věcmi, které nepříznivě ovlivňují paměť a myšlení. V závislosti na typu podniku to může být dlouhodobý stres (například kvůli šikaně ze strany podniku nebo násilí ze strany zákazníků), málo podnětné prostředí, kde moc netrénujete mozek, alkohol, drogy, nebo třeba časté sledování nenáročných televizních seriálů. 

To všechno jsou negativní vlivy, které dohromady opravdu můžou způsobit, že člověk hloupne. A všechny můžeme v různé intenzitě najít v různých typech erotických podniků. Takže se není co divit, že práce v erotice prospívá málokomu, když pomineme finanční stránku. My proti tomu děláme několik věcí. 

Systematicky informujeme sexuální pracovnice o tom, jak snížit negativní dopady této profese a dokázat jednou změnit obor: https://www.spolekproochranuzen.cz/l/co-delat-pro-to-abyste-jednoho-dne-zvladli-odchod-ze-sexbyznysu-co-nejlepe/

Na žádost sexuálních pracovnic bojujeme za zlepšení pracovních podmínek v erotických klubech. A připravujeme projekt zaměřený na zlepšení výuky finanční gramotnosti na středních školách, který spustíme letos na podzim.