Dnes uplynulo sto let od schválení aboličního zákona

11.07.2022

Přesně před sto lety, 11. července 1922, byl v československém Národním shromáždění schválen zákon o prostituci a potírání pohlavních chorob, tzv. aboliční zákon.

Ten "zrušil bordely", ale neřešil jiné formy prostituce, takže se prakticky minul účinkem. Mimo jiné zaváděl "zřízení ústavů, ve kterých se dostane řemeslným prostitutkám dočasného útulku a příležitosti k nápravě". A tato část aboličního zákona platí dodnes, kromě dvou dalších paragrafů. 

Jsme jedna z mála neziskovek v České republice, které se snaží tento konkrétní paragraf naplnit. Jen jsme si ho "trochu" přizpůsobili pro moderní dobu internetu a mobilů: https://www.spolekproochranuzen.cz/exitove-programy/.

Podotýkáme, že jako Spolek pro ochranu žen nebojujeme proti prostituci obecně. Jsme proti sociálně motivované prostituci, například samoživitelek nebo zadlužených žen. Tu považujeme za chybu systému a negativní jev, kterému máme předcházet: https://www.spolekproochranuzen.cz/l/znovu-se-mluvi-o-legalizaci-prostituce-a-my-jsme-u-toho/

Už dlouho se ale ptáme, jak je možné, že si naši zákonodárci tehdy nevšimli například nedostatků abolice ve Švýcarsku, nebo problémů se "zrušením bordelů" v Německu. Jak je možné, že převzali tento model i se všemi chybami? Které mimo jiné způsobily, že zákon nefungoval podle jejich představ?

Je to jen tím, že dnes máme internet, sociální sítě a informace se šíří rychleji? Nebo měli zákonodárci dost informací o chybách v tomto zákoně, ale byl za tím lobbing? Navíc na všechny tyto souvislosti už v roce 1903 upozorňoval MUDr. Otakar Rožánek (Prostituce a pud pohlavní, I. a II. díl).

Rádi máme ve věcech jasno, a tak jsme se už dříve ptali i historiků na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, kde se stala chyba. A taky nevěděli. 

Co si o tom myslíte vy? Proč ho zákonodárci tehdy "opsali i s chybami" a nepoučili se z chyb jiných států? Mohl za to lobbing, nebo nedostatek informací? Nebo něco úplně jiného?