Znovu se mluví o legalizaci prostituce. A my jsme u toho.

25.09.2021

CO SI MYSLÍ SEXUÁLNÍ PRACOVNICE S VYSOKOŠKOLSKÝM VZDĚLÁNÍM (DOBROVOLNICE NAŠEHO SPOLKU) O ARGUMENTECH ZASTÁNCŮ LEGALIZACE PROSTITUCE

1. ÚVOD

V roce 2020 zveřejnili zastánci legalizace prostituce společné prohlášení, ve kterém přednesli své argumenty. Jejich prohlášení najdete na webu: https://ceskobezcenzury.cz/2020/06/zpravy-z-domova/spolecne-prohlaseni-odbornic-a-odbornika-na-tema-legislativni-uprava-poskytovani-sexualnich-sluzeb/.

Prakticky okamžitě jsme toto prohlášení dali k dispozici sexuálním pracovnicím s vysokoškolským vzděláním, které pro nás pracují jako dobrovolnice. I když cílem analýzy rozhodně nebyla kritika tohoto prohlášení "za každou cenu", většinu argumentů pro legalizaci označily sexuální pracovnice za velmi slabé.

Analýzu jsme v roce 2020 zveřejnili. Máme zpětnou vazbu od některých političek a politiků, že je analýza zbytečně podrobná a složitá. Zároveň jsme v poslední době zaznamenali zvýšenou poptávku po této původní analýze. Abychom vám vyšli vstříc, zveřejňujeme stručný dokument, který můžeme na požádání kdykoliv doplnit.

Spolek pro ochranu žen se začal formovat v roce 2015 přímo na erotickém privátu, oficiálně vznikl v roce 2016 a od té doby nepřetržitě spolupracujeme se sexuálními pracovnicemi. Pracují pro nás jako dobrovolnice a mají hlavní slovo v tom, co prosazujeme. Více než polovina z nich má vysokoškolské vzdělání. To je dobrá záruka toho, že jednáme v zájmu sexuálních pracovnic.

Zastupujeme názorový proud sexuálních pracovnic, které považují sociálně motivovanou prostituci za sociální problém, za negativní jev a chtějí jí předcházet. Sociálně motivovaná prostituce představuje podle zjištění různých organizací včetně té naší až 90% veškeré prostituce v ČR. Jedná se zejména o matky samoživitelky, ženy po opuštění z dětského domova, zadlužené ženy, ženy 50+ a ženy jinak znevýhodněné na trhu práce.

Budeme souhlasit s legalizací prostituce v ČR pouze tehdy, pokud bude maximálně 20% prostituce v ČR sociálně motivované. Trváme na tom, aby ti politici, kteří prosazují legalizaci prostituce, řešili zároveň její sociální příčiny. Zejména vymáhání výživného, dostupné bydlení, exekuční legislativu a následnou péči o osoby po opuštění dětských domovů. Nelze nejprve legalizovat prostituci a až poté řešit sociální příčiny. Je pro nás nepřijatelná legalizace prostituce v situaci, kdy v této profesi v ČR převládají občanky ČR v sociální nouzi. Z těchto požadavků neustoupíme.

Nesouhlasíme také s proklamacemi, které najdete v závěru společného prohlášení zastánců legalizace. Uvádějí, že prostituce nemá být spojována s otázkou morálky. Podle našeho názoru je v českém prostředí naopak nutné spojovat problematiku prostituce s otázkou morálky. Zejména v situaci, kdy se převážně týká občanek ČR v sociální nouzi. Jen tak může stát plnit své základní funkce a chránit důstojný život svých občanů.

Sexuální pracovnice s vysokoškolským vzděláním se nespokojí s obecnými formulacemi, kladou autorům prohlášení otázky a chtějí vědět přesně, jak autoři prohlášení dospěli k jednotlivým bodům a jak mají vše promyšlené. Zároveň si uvědomujeme, že velké části političek a politiků v ČR chybějí informace z tohoto oboru. Toho mohou zneužít různé lobbistické skupiny, včetně těch potenciálně napojených na kuplíře. Proto vám dáváme k dispozici tento dokument.

2. CO SE DÁ ŘEŠIT I JINAK NEŽ LEGALIZACÍ

• policie dbá cti a důstojnosti, změní se přístup médií, který nyní napomáhá dehonestaci (používají vhodné výrazy a nepůjde jen o bulvární snahy)

• ženy a muži se nebojí nahlásit trestnou činnost na nich páchanou

• dojde k lepšímu porozumění mezi lidmi, kteří poskytují sexuální služby a institucemi, což povede k větší spolupráci