Zjistili jsme pro vás, jak se bránit otravným taxikářům

19.02.2024

V poslední době se k nám dostalo několik informací o nevhodném chování taxikářů jedné konkrétní taxislužby k sexuálním pracovnicím. Dalo by se říct, že se jedná pouze o otravnou záležitost. A část sexuálních pracovnic to nejspíš bere tak, že to k jejich profesi nějak patří. Na druhou stranu proč nezjistit, jak se dá případně bránit. A tak jsme se zeptali na elitní policejní služebně v centru Prahy, kde umí opravdu dobře poradit sexuálním pracovnicím.

Víme od sexuálních pracovnic i od jejich zákazníků, že se řidiči této taxislužby často dopouštějí několika věcí. Někteří jsou jen vlezlí, moc důvěrní, nebo vás zvou na rande. Někteří ale zároveň spolupracují s erotickými podniky a ptají se sexuálních pracovnic, jestli tam chtějí pracovat. Ptají se zkrátka, jestli nechcete změnit působiště. 

Problém je, že podle Policie ČR dokonce ani ta poslední věc není trestná. A bohužel se nejedná o kuplířství. Trestné by bylo, kdyby taxikář nutil sexuální pracovnici, že musí změnit podnik a musí pracovat v konkrétním podniku. Jak jsme zmínili, jedná se o elitní policejní služebnu, která bez problémů pomáhá sexuálním pracovnicím s čímkoliv. Takže to tak bude, že se nejedná o trestný čin a ani o kuplířství.

Co vám policie doporučuje? Pokud vás taxikář tímto způsobem obtěžuje a není vám to příjemné, slušně mu řekněte, že s ním o tom nechcete mluvit a nemáte zájem. Když to bude respektovat, můžete nebo nemusíte mu napsat špatnou recenzi, abyste varovali ostatní sexuální pracovnice.

Když to respektovat nebude, opět vám doporučují mu napsat špatnou recenzi ve smyslu, že je otravný, chová se nevhodně, přemlouvá ke změně působiště a že varujete ostatní sexuální pracovnice. Můžete si i stěžovat přímo vedení této taxislužby. Většina z nás asi ví, o kterou taxislužbu se jedná.

Několikrát jsme se ale setkali s názorem, že vedení taxislužby to nebude chtít řešit, protože je sexuální pracovnice údajně nezajímají a potřebují řidiče. Podle Policie ČR můžete pro jistotu volat 158, nebo si třeba zapsat SPZ a tu nahlásit. 

Není ale podmínkou, že hlásit na Policii ČR to můžete jen v případě, že se nestáhl a nepřestal obtěžovat. Můžete to ohlásit v každém případě. Ale když řidič nezareaguje na slušné odmítnutí, máte o důvod víc to ohlásit. Asi nemusíme dodávat, že když je kvůli tomu řidič agresivní, je dobré to oznámit. I kdyby jen kvůli ostatním kolegyním, aby se to už nedělo.

Každopádně Policie ČR radí se proti tomu slušně ohradit, stěžovat si vedení firmy, případně to ohlásit, ale rozhodně radí napsat řidiči špatnou recenzi, abyste varovali ostatní. A poslední věc na závěr. Když napíšete veřejně na internet, o kterou taxislužbu se jedná a jak se někteří řidiči chovají, nejedná se o pomluvu. Protože víte, že je to pravda. Nebo se to dokonce stalo přímo vám.

Taky je dobře, že už díky nám vědí o tomto problému. A že byli vstřícní a neměli vůbec žádný problém nám poradit. Držte se. Jsme tu pro vás, abychom vám pomáhali dokonce i s věcmi, které jsou třeba jen otravné, ne trestné.