Pomáháme státu bojovat s kuplíři té nejhorší kategorie. Využívají uprchlice z Ukrajiny.

12.03.2022

Právě dnes dopoledne jste mohli na ČT24 vidět reportáž o tom, že policie ČR připravila leták pro válečné uprchlice z Ukrajiny. Leták je bude upozorňovat na lidi, kteří jim mohou nabízet rychlé peníze. Z mnohých se nakonec "vyklubou" kuplíři a je velmi těžké se dostat z jejich vlivu. Pro zranitelné, osamělé ženy s dětmi to může být skoro nemožné. A protože už je tato informace veřejná, můžeme vám prozradit, co tomu předcházelo.

Pokud už nás nějakou dobu sledujete, možná víte, že s námi spolupracuje několik aktivních sexuálních pracovnic formou dobrovolnictví. Tyto dobrovolnice přinášejí důležitá témata přímo z oboru. Určují, čemu se věnujeme a co prosazujeme. Ve čtvrtek 3. března oslovil jednu z nich český podnikatel, který chce být anonymní. 

Stěžoval si na to, že se v Praze objevily první případy rekrutování uprchlic z Ukrajiny do erotických podniků. Řekl, že s tím nesouhlasí, zkrátka že podle něj je to už "přes čáru".  A že to jako spolek máme řešit. Tato naše dobrovolnice nám informaci předala a my jsme začali jednat. Už během několika minut jsme oslovili vládu a požádali jsme ji, aby situaci řešila. 

Předali jsme vládě všechny informace a navrhli jsme konkrétní řešení. Jaké řešení to bude, to se teprve ukáže. Je potřeba mít strategii, která bude vyhovovat všem subjektům, nejen nám. Je ale několik věcí, které už jsme během těch osmi dnů zvládli:

  • kontaktovat organizaci LegaLife Ukraine, která se stará o sexuální pracovnice na Ukrajině
  • poskytnout organizaci LegaLife Ukraine finanční pomoc a propojit ji s organizací Člověk v tísni
  • dohodnout se s organizací LegaLife Ukraine na tom, že bude přímo na Ukrajině varovat válečné uprchlice před kuplíři
  • předat vládě informaci o kuplířích, kteří zneužívají situaci uprchlic z Ukrajiny 
  • navrhnout vládě konkrétní řešení
  • informovat o celé situaci krizový štáb Hlavního města Prahy a jednat o informačním letáku pro ohrožené ženy
  • informovat o těchto kuplířích pana Michala Haška, našeho sympatizanta a poradce, který se angažuje v pomoci válečným uprchlicím v Brně
  • apelovat na zákazníky, aby nebyli sobečtí a preventivně uvědomili policii, pokud se setkají v erotickém podniku s Ukrajinkou, která neumí česky

Co je na tom nejlepší? Podle všeho není česká společnost tak "nemocná", jak si někdy myslíme. Jestliže se našel člověk, kterému toto vadilo a požádal nás o pomoc, tak to s námi Čechy ještě není tak špatné. 

A taky se obrátil přímo na naši dobrovolnici. To znamená, že se vyplatí těmto ženám věnovat, pracovat s nimi a trénovat myšlení. Jejich zákazníci je pak nevnímají jen jako sexuální objekty a řeší s nimi vážné věci. V tomto případě velmi vážné. A je dobře, že to funguje.

Dočetli jste až sem a jste přesvědčeni, že můžeme dělat ještě víc? Zapomněli jsme na něco? Dejte nám prosím vědět. Zavolejte nám nebo napište email. Děkujeme vám!