Pokračujeme v boji proti sociálním dopadům koronaviru

23.03.2020

Zjistili jsme víc o tom, jak přesně v USA funguje zákaz vystěhování lidí, kteří přijdou o práci. Je to snaha předejít vlně bezdomovectví v důsledku koronaviru. Hodně pomohli redaktoři ČT24, konkrétně paní redaktorka Lea Surovcová, pan redaktor Lukáš Dolanský a David Miřejovský. Vše jsme předali poradcům ministra vnitra Honzy Hamáčka. Když je to zaujme, určitě si už poradí s tím, jak to upravit pro potřeby ČR. 


Pan redaktor Miřejovský nám napsal:

"Dobrý den,

ano, to jsem říkal já. V Americe je situace hodně specifická a nejspíš se místní postupy budou těžko přenášet do Evropy, ale pokusím se to popsat co nejvěrněji.

V USA je ministerstvo bydlení a výstavby. To na popud prezidenta oznámilo, že v dubnu nebudou probíhat žádná vystěhování neplatičů. Jde o to, že v USA jsou miliony (spíš desítky milionů) lidí, kteří žijí od výplaty k výplatě. Tito nemají žádné finanční rezervy a spíš mají půjčky a další dluhy. Plus je zde obří skupina lidí, která má hypotéku. Je tady taky velmi jednoduché propustit zaměstnance. Už teď se říká, že kvůli koronaviru a zpomalení ekonomiky ztratily práci tři miliony lidí.

V dubnu (a nejspíš to budou protahovat) tedy kvůli ochraně nezaměstnaných nebude probíhat vystěhování člověka, který nemá na zaplacení nájmu, nebo hypotéky. Lidé mají dál povinnost platit a musí s majitelem či bankou problém řešit. Chtějí tady zabránit tomu, aby měli během měsíce statisíce nových případů bezdomovectví. Rozhodně to ale neznamená, že by platby byly odpuštěny. Jsou jen posunuty (s tím, že tam nebude žádná pokuta za pozdní doplacení).

Popsáno je to třeba tady:

https://www.cnbc.com/2020/03/18/what-to-do-if-you-cant-make-your-rent-or-mortgage-payments.html

Kromě federální vlády s podobnými opatřeními a nařízeními přišly i některá samosprávy - města, okresy a státy. V případě samospráv je ta praxe různá a někde jsou lhůty jiné. Všude je to ale hlavně o oddálení vystěhování - umožnění nájemci/dlužníkovi posunout splátky. Vždy tam ale má dojít k plnému uhrazení závazku a podmínkou je aktivita při jednání s věřitelem/vlastníkem. Je to dáno místní praxí, kdy vystěhovat neplatiče je vlastně dost jednoduché.

Všimnul jsem si, že podobné návrhy padají i v Británii:

https://www.theguardian.com/world/2020/mar/18/coronavirus-law-to-ban-uk-landlords-from-evicting-tenants

Snad to takto bude stačit. Pokud budete mít další dotazy, neváhejte mi napsat.

Díky za to, co děláte!

S pozdravem,

David Miřejovský"