Podpořili jsme širší dostupnost testovacích náramků na drogy v pití. Proč nás tak moc baví práce zadarmo?

09.03.2020

Proč nás tak moc baví dobrovolnická práce, i když není placená? Nemáme totiž rády pasivitu, čekání na zázrak a na to, až někdo jiný bude řešit naše problémy. Co si budeme povídat. Problémy, které vnímáme my, nebude sám od sebe řešit nikdo jiný než my a kolegové ze spolku. Všichni ostatní je budou řešit jen na náš popud. Nejvíc nás na tom baví, že zjistíme problém, dáme ho na stůl a Spolek pro ochranu žen ho hned řeší. Nemusíme čekat na zázrak, který nepřijde.
Nedávno jsme zjistili, že drogerie DM prodává testovací náramky na přítomnost drog v nápojích. Že dva náramky (i když na několik použití) stojí dvě stovky a v lékárnách není dostupná levnější alternativa. Mezi prostitutkami v ČR je podle různých organizací včetně té naší až polovina samoživitelek.
Nejen tyto samoživitelky ohrožují bezohlední zákazníci, kteří jim můžou dát tajně drogy do pití, asi aby byla větší legrace. Můžou se ale předávkovat, nebo můžou mít zdravotní problémy, o kterých zákazník neví a které není radno kombinovat s konzumací drog. To může skončit i smrtí a pro jejich děti je to dvojnásob tragické.
Proto jsme zprostředkovali jednání mezi výrobcem a ministerstvem zdravotnictví, s cílem, aby byly testovací náramky dostupné i v lékárnách a za příznivější cenu. Nemůžeme ani jedné ze stran nic nařizovat, jen je informovat a nabízet možnosti. Všichni zúčastnění nás chválili za naši práci a byli opravdu vstřícní, tak jsme napnuté, jak to vše dopadne. V takových chvílích nás dobrovolnictví opravdu baví a máme velkou chuť do další práce.