Máme plán, jak chránit sexuální pracovnice během ekonomických krizí

20.06.2022

Studujeme dějiny prostituce a hledáme v nich inspiraci, jak nejlépe chránit sexuální pracovnice v době ekonomických krizí. Tedy v dobách, kdy řadě sexuálních pracovnic klesají příjmy. Co jsme vyčetli?

1. Když je dost pracovních míst, fungují exitové programy (dříve útulny nebo kláštery), které jim pomůžou změnit profesi. To už děláme a máme řadu pozitivních ohlasů.

2. Když nastane katastrofický scénář a pracovní místa nebudou ani pro většinovou společnost, je potřeba mít plán B. Protože pak už exitové programy fungovat nebudou.

Zeptali jsme se příslušného odboru MPSV, jak by stát postupoval v takové situaci. Bylo nám sděleno, že v takovém případě by sociální pracovníci řešili každý případ individuálně. No je to těžká otázka, když ji nečekáte. Takže pro začátek dobré.

Snad to nikdy nenastane, ale myslíme dopředu. Počítáme i se scénářem, že by bývalé sexuální pracovnice byly terčem nenávisti většinové společnosti, protože by chtěly zpět na legální trh práce, kde by nebylo dost pracovních míst.

Proto jsme tady. A nevíme o nikom kromě nás, kdo by se tím zabýval. Spletli jsme se a nejsme jediný spolek, který chce mít připravený "plán B"? Dejte nám vědět.