Houbičky na nádobí jako menstruační pomůcka? Po dvou letech mravenčí práce jsme za ně našli náhradu.

02.02.2022

Je to pro vás tak šokující informace, že se zdráháte tomu uvěřit? Určitě v tom nejste sami. Ale bohužel je to pravda, a to už od poloviny 90. let. Jak to celé funguje a proč vlastně?

Sexuální pracovnice vykonávají svou činnost často i během menstruace, aby si vydělaly více peněz. Nechtějí přestat pracovat během menstruace a nevydělávat, protože nikdy nemají jistotu, zda pak vše "doženou" a vydělají dost peněz po skončení menstruace. 

Tyto tendence se ještě zhoršily v době pandemie koronaviru, kdy vydělávaly méně a musely se více snažit. Nemohly si dát pauzu během menstruace a většina z nich stále ještě nemůže, protože ekonomické dopady koronakrize přetrvávají.

V lékárnách se prodávají tzv. menstruační houbičky, které zabraňují úniku menstruační krve během pohlavního styku. Ty jsou poměrně drahé a sexuální pracovnice může spotřebovat i deset houbiček denně. Proto velká část z nich řeší situaci tím, že používají klasické kuchyňské houbičky.

Z houbičky odříznou hrubou část, propláchnou ji teplou vodou a zavedou. Jsou na jedno použití, protože při opakovaném použití přestávají "plnit svou funkci". Problém je, že výrobci kuchyňských houbiček s tímto využitím nepočítají, takže jsou houbičky "nevhodně" skladované v otevřených obalech a jejich výroba celkově neodpovídá účelu, k jakému sexuálním pracovnicím slouží. 

Ano, přiznáváme, i my jsme ctižádostiví a chceme vykonat něco opravdu velkého v oblasti sexbyznysu. Dali jsme si mimo jiné za cíl, že to budeme my, kdo tento problém vyřeší a najde pro sexuální pracovnice alternativu ke kuchyňským houbičkám. 

Impulsem k tomu byl leden roku 2020. Tehdy jsme zaznamenali další případ ženy, které zapomenutá houbička způsobila v těle zánět a bylo štěstí, že nedošlo k otravě krve. Toto se sexuálním pracovnicím bohužel stává, když hned po odchodu zákazníka zapomenou houbičku vyndat. 

Zapomenutá houbička pak způsobuje vážné zdravotní problémy a může trvat dlouho, než lékaři odhalí jejich příčinu. Tehdy jsme si řekli, že už toho bylo zkrátka dost a že tuto "zavedenou praxi" v sexbyznysu musíme změnit.

Pak nás ale zdržela pandemie koronaviru. Hodně nás zaměstnávala prevence jeho sociálních dopadů a zároveň jsme cítili, že v takové době není příliš vhodné žádat státní instituce o pomoc s tímto tématem. 

Cítili jsme, že státní instituce potřebují veškerou svou energii na boj s pandemií. Podařilo se nám aspoň to, že loni vyšel skvělý článek o tomto tématu na idnes.cz. A díky tomu se o tématu začalo trochu mluvit. Našlo se také několik mužů, kteří skeptikům potvrdili, že tuto praxi znají z erotických podniků a z vyprávění sexuálních pracovnic. Článek najdete tady: 

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/menstruacni-chudoba-sexualni-pracovnice-menstruacni-potreby.A210330_134935_domaci_vlc

Před třemi měsíci se ale situace trochu uklidnila a mohli jsme se začít opět intenzivně věnovat menstruačním houbičkám. Byla to mravenčí práce, dostali jsme se do několika slepých uliček, ale nakonec jsme uspěli. Našli jsme dvě možné alternativy ke kuchyňským houbičkám jako menstruační pomůcce v sexbyznysu. 

Tyto dvě alternativy jsou přímo určeny k použití jako menstruační pomůcka, odpovídá tomu jejich způsob výroby a skladování. Je to menstruační disk a mořská houba. Obě tyto pomůcky jsme vyzkoušeli v praxi a máme ověřeno, že plní svou funkci jako menstruační pomůcka pro sexuální pracovnice. 

Menstruační disk je určen spíše pro sexuální pracovnice, které jsou více manuálně zručné. Způsob správného zavedení do pochvy je u menstruačního disku hodně odlišný od kuchyňských houbiček. A při nesprávném zavedení může propouštět krev. Menstruační mořská houba je vhodná pro všechny sexuální pracovnice.

Navíc jsou určeny na opakované použití a například jedna mořská houba vydrží při správné péči až 6 měsíců. Takže i cenová náročnost je stejná jako u houbiček na nádobí. Tyto produkty nabízí v ČR několik výrobců. Jako příklad uvádíme dva z nich.

https://www.mall.cz/osobni-hygiena/y-cup-menstruacni-disk-vetsi-velikost-100065406331?src=sug&s=menstrua%C4%8Dn%C3%AD%20disk

https://www.prirodnitampon.cz/menstruacni-houby/prirodni-morska-houba-3/

Je potřeba říct, že ani z těchto dvou menstruačních pomůcek není řada gynekologů příliš nadšena z důvodu zdravotních rizik. Ale taky bychom si měli přiznat, že je to pořád lepší možnost než houbičky na mytí nádobí, které nejsou vyráběny jako menstruační pomůcka.

Zbýval poslední problém. Jak přesvědčit sexuální pracovnice, že je lepší trávit čas péčí o mořskou houbu (například čištěním v octové vodě), než prostě vzít houbičku na mytí nádobí, použít ji a pak vyhodit?

Požádali jsme několik odborníků z oboru gynekologie a sexuologie, např. pana docenta Radima Uzla, aby nám pomohli hledat pádné argumenty, proč není dobré používat k tomu účelu houbičky na nádobí. 

A toto je výsledek. Bylo nám sděleno, že používání menstruačních houbiček zvyšuje riziko nejméně šesti druhů poševních infekcí, například chlamydií, kvasinek nebo prvoků. Chápeme, že je to argument proti používání menstruačních houbiček celkově.

Ale taky chápeme, že nemá cenu moralizovat a říkat, že sexuální pracovnice nemají používat vůbec žádné menstruační houbičky. Z praxe víme, že je to pro ně většinou existenční nutnost a že nějaké menstruační houbičky používat budou, bez ohledu na naše případné moralizování.

V dalších měsících a letech tedy budeme upozorňovat sexuální pracovnice na zdravotní rizika používání menstruačních houbiček, ale také na ně budeme apelovat, aby v zájmu svého zdraví aspoň volily šetrnější alternativu, jako jsou mořské houby a menstruační disk. 

Současná praxe, kdy se namísto toho v sexbyznysu používají převážně houbičky na nádobí jako menstruační pomůcka, je pro nás děsivá a chceme ji změnit. To je jeden z našich úkolů v České republice.

Celý proces nebyl vůbec jednoduchý a sami bychom to nedokázali. Tady je výčet institucí, bez kterých bychom to nezvládli a které nám pomohly: 

  • Hygienická stanice Hlavního města Prahy
  • Ministerstvo zdravotnictví ČR
  • Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
  • Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
  • Státní zdravotní ústav
  • Státní ústav pro kontrolu léčiv
  • Centrum toxikologie a zdravotní bezpečnosti
  • Diakonie Českobratrské církve evangelické
  • idnes.cz a paní redaktorka Tereza Vlčková

Děkujeme vám všem a slibujeme, že nepolevíme, dokud nedosáhneme svého cíle! ❤❤❤